صدرا صباحی: نسل ما فارغ از کیفیت تئاتر به “چگونه سلبریتی بیاوریم” فکر می‌کند

به گزارش خبرنگار فرهنگی تسنیم، صدرا صباحی، کارگردان جوان تئاتر، این روزها در قالب سومین دوره عصر تجربه، نمایش «داستان خانواده» به قلم بیلانا سربیلانوویچ را روی صحنه برده است. او درباره این نمایشنامه به خبرنگار تسنیم گفت: «نمایشنامه متنی صربستانی و موقعیت غالب آن شبیه به خاله‌بازی است.در متن هم نویسنده تأکید کرده است که حتما کاراکترهای کودک متن – که خودشان در حال ایفای نقش در قالب خاله‌بازی‌اند-  را بازیگران بزرگسال ایفا کنند. این چالش بازی در بازی چند مرحله‌ای اولین جذابیت متن بود. همیشه هم به ادبیات گروتسک علاقه‌مند بودم. معانی و نشانه‌های متناسب با موقعیت اجتماعی و سیاسی حال ما، با متن هم‌نشین می‌شود و باعث ‌شد که تصمیم به اجرایش بگیرم.»

صباحی این نمایش را نخستین‌بار در جشنواره تجربه دانشگاه تهران اجرا کرده است، درباره حضورش در برنامه عصر تجربه خاطرنشان می‌کند که مصطفی کوشکی، مدیریت مجموعه مستثل تهران،‌در مقام داور پیشنهاد داده نمایش در عصر تجربه سوم شرکت کند.

صباحی درباره ویژگی مهم اثرش در مقام تجربه گفته است «موقعیت خاص و ویژه اجرا استفاده از دو مؤلفه است که معمولاً هنرمندان تئاتر سعی می‌کنند به دلایل کاملاً واضحی از آن استفاده نکنند. این دو مؤلفه عبارتند از کودک و حیوان! ما هر دوی این مؤلفه‌ها را داریم و سعی کردیم آنها را پرداخت کنیم و به جزئیاتشان بپردازیم.»

صباحی که فارغ‌التحصیل تئاتر است درباره نقش وضعیت اجرایی آثار تجربی گفته است «من به عنوان فعال تئاتر دانشگاهی، متأسفانه یا خوشبختانه فقط اجرایی را می‌توانم به مرحله عمومی برسانم که حداقل شرایط معقولی برای تأمین سالن و تماشاگر داشته باشد. متأسفانه یا خوشبختانه ظرفیت تولید تئاتر نسل ما، هم به لحاظ کمّی و هم به لحاظ کیفی رشد قابل توجهی داشته است؛ اما ظرفیت اجرا رفتن برای این بچه‌ها خیلی کم است و خیلی از اجراهای باکیفیت پشت در می‌مانند.»

وی درباره بخش خصوصی افزوده است «به خاطر عدم حمایت‌های دولتی، تئاتر خصوصی هم به خاطر گردش چرخ اقتصادش مجبور می‌شود تن به تولید تئاترهای به اصطلاح تجاری بدهد که اکثر هنرمندان از آن فراری‌اند. با این وجود شرایط کلی تئاتر خصوصی به شکلی است که جلوگیری از تولید و گسترش این مدل تئاترها چیزی نیست که حتی بد تلقی شود و خیلی ساده اینگونه تفسیر می‌شود که این مدل تئاتر هم مخاطب خودش را دارد؛ پس می‌تواند تولید شود و رواج پیدا کند.»

چاقوی سلبریتی‌ها دیگر برش قبل را ندارد

صباحی در توصیف وضعیت کنونی تئاتر تجربی گفته است «شرایط به سمتی رفته است که بعضاً بچه‌های نسل ما هم به جای افزایش کیفیت‌ اثر به “چگونه سلبریتی بیاوریم” بیشتر فکر می‌کنند و دغدغه اصلی آنان ارتباط با این قشر از جامعه هنر است. این تفکر غلط آنقدر تعمیم یافته است که شما تقریباً نمی‌توانید اجرایی را که به سلبریتی وصل نشده است پیدا کنید؛ از Show-offهای دعوت مهمان تا روی آوردن سلبریتی‌ها به مباحث تهیه‌کنندگی و غیره و غیره. نکته عجیب‌تر اینکه این‌ شکل اجراها هم اولویتشان صرفاً ارتباط داشتن با سلبریتی‌ها است، حالا در هر نسبتی، غالباً شکست می‌خورند و من در تعجبم چرا این دوستان متوجه نمی‌شوند که تئاتر بر حسب کیفیت قضاوت می‌شود. چاقوی سلبریتی‌ها دیگر برش قبل را ندارد.»

این کارگردان جوان در باب حمایت دولت گفت «عدم حمایت دولت، یعنی عدم حمایت از تولید تفکر و تجربه تازه و این یعنی دقیقاً عدم کارکرد تئاتر در جامعه در نقش ایده‌آل و حیاتی خودش. رویدادهایی مثل رپرتوار تجربه جزء معدود تنفسگاه‌ها برای تئاتر تجربی است و امیدوارم که حمایت از این گونه و این نسل و این‌ تفکر قدرتمندتر باشد؛‌ نه به خاطر مشکلات اقتصادی و دیگر مشکلاتی که همه با آنها درگیریم، بلکه به خاطر اینکه من ترویج این تئاتر را راه حل مشکل تئاتر امروز کشور خود می‌دانم.»

وی افزوده «نکته دیگری هم که دوست دارم در این گفت‌وگو اشاره کنم این است که دولت سوای حمایت نکردن از تئاتر تجربی، به درجه‌ای از خدمتگذاری در حوزه حمایت از هنر رسیده است که هنوز جایزه‌ها و ورودی‌های جشنواره تئاتر‌ دانشگاهی پرداخت نشده است. جشنواره تئاتر تجربه‌ سال پبش هم رسماً اعلام کرد که حتی کمک هزینه محدود و معمولاً یک یا دو تومانی را نمی‌تواند امسال تقبل کند.»

نمایش «داستان خانواده» تا سوم آبان، هر روز رأس ساعت 17 در تماشاخانه مستقل تهران روی صحنه می‌رود.

Previous Entries 13 جمله ی برتر انگیزشی Next Entries سوالات متداول خرید پیج اینستاگرام